Ja bērns burtus (kā arī ciparus) uzraksta jeb uzvelk nepareizā secībā, tas liecina par to, ka mācīšanās procesā viņš nav piefiksējis no skolotāja rādītā, kādā virzienā konkrētais burts jāraksta. Burta paraugu bērns redz noliktu sev priekšā un atdarina to tā, kā pats to saredz. Tāpēc mācīšanās procesā ļoti svarīgi, lai skolotājs (vecāki, bērnudārza audiznātāji, skolotāji vai jebkurš cilvēks, kas bērnam ierāda rakstīšanas mākslu), sekotu līdzi tieši rakstīšanas procesam. Bieži vien mēs grēkojam - ierādam kādu burtiņu un atstājam bērnu, lai tālāk pats darbojas. Bērns ātri piemirst ierādīto tehniku, vai atklāj sev ērtāku rakstīšanas veidu un turpina rakstīt. Pārbaudot gala rezultātu, viss izskatās tā, kā tam jābūt un vairs nevar noteikt to, ka burts ticis uzrakstīts nepareizi. Arī grāmatas šajā ziņā grēko - jo labākajā gadījumā ir dotas vilkšanas virziena bultiņas, bet nav norādīta secība, kā burtiņš jāvelk. No izpētītajiem un apkopotajiem literatūras avotiem, kas māca bērniem burtu rakstīšanu, esmu atradusi ļoti maz avotus, kurus varēšu ieteikt kā labus paraugus mācīšanās pamatam. Taču, ko darīt, ja fakts tiek konstatēts tad, kad burti un cipari jau tiek rakstīti nepareizi, piemēram, vilkti no apakšas uz augšu, roka tiek atcelta nepareizajā vietā, sasaiste tiek veidota nepareizi utml). Šī kļūda var atklāties pat 7-8 gadu vecumā, ka arī vēlāk. Satraukumam noteikti nav pamata, jo to var mērķtiecīgi labot! Lielisks instruments ir rakstīšana ar tušu un spalvu, it īpaši, ja raksta ar smalko spalvu. Uzspiedienu nav iespējams izveidot rakstot burtus nepareizā virzienā! Kopīgi ar vecāko meitu (8 gadi) pildot mājas darbus, arī es konstatēju, ka dažus lielos burtus viņa raksta ačgārni! D, P, R, B, T, burta M vidējās kājas nevelk līdz apakšai, bet F un H burtus, ko lieto ļoti reti, pat aizmirsusi vispār kā rakstīt! Vēl lieliska metode pārmācoties burtus ir tos ne vien rakstīt ar pildspalvu vai tušu, bet papildus ik pa laikam "parakstīt" arī ar cita veida metodēm. Saviem bērnim, kā arī privātskolniekiem, sagatavoju metodisko materiālu - smilšpapīra un citu reljefa faktūru burtus un ciparus (pēc Montesori metodes). Mazie burtiņi katrs ir kā pārsteigums - ikviens burts ir veidots no citādāka reljefa, krāsas un faktūras materiāla. ![]() Lai izgatavotu Drukāto burtu paraugus, kur burts būtu pietiekamā biezumā, trafaretam var atrast gana daudz grāmatas, taču tieši Rakstītajiem burtiem kvalitatīva materiāla nav. :( Kā labāko varu ieteikt mācību līdzekli "Burtu virtene" (Zvaigzne ABC), taču arī no šī parauga pārzīmētie burti būs nedaudz par šauru un mazu, lai tos izvilktu līdzi ar pirkstiņu. Patreiz burtus esmu sagatavojusi savām vajadzībām, taču esmu iecerējusi izvietot lejuplādējamus rakstīto burtu šablonus, lai arī citiem būtu iespēja burtus/ciparus izgriezt no smilšpapīra un lietot mācīšanās procesā.
2 Comments
Olga
19/2/2020 13:24:37
Sveicināti! Man radās līdzīga ideja par dažādu faktūru burtiņu uztaisīšanu izvilkšanai ar pirkstiņu un saskāros ar to pašu problēmu - kur ņemt trafaretu mazajiem rakstītajiem burtiem. Varbūt šobrīd ir pieejams kāds materiāls?
Reply
20/2/2020 08:12:50
Rakstīto burtu pamatus ņēmu no grāmatas "Glītraksti 1.klasei" (Zvaigzne ABC) tos uz kopētāja palielinot ar zoom.
Reply
Leave a Reply. |
Laura Graudiņa:"Šis BLOGS ir tapis, lai ikdienā varētu jums atspoguļot "Glītrakstīšanas" programmas aktivitātes Talantu pilsētā. Priecājamies līdz ar dalībnieku panākumiem, kā arī padalamies ar idejām, kas varētu noderēt citiem mudinot bērnus rakstīt glīti un skaisti! Categories
All
Archives
January 2023
|